BAŞKAN SABAH’TAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

BAŞKAN SABAH’TAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR
Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ökkeş Sabah, 57 yıllık Atatürk Anıtı ve kaidesine sahip çıkarak restorasyon çalışmalarını başlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.
ÖKKEŞ SABAH ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ökkeş Sabah, Gaziantep’te kaderine terk edilmiş Atatürk heykeli için harekete geçilmezse, Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Derneği (GİMDER) olarak talip olduklarını açıklamıştı. Sabah’ın çağrısına Başkan Şahin sessiz kalmayarak restorasyon çalışmalarını başlattı.
BAŞKAN SABAH ÇAĞRIDA BULUNDU ŞAHİN EL ATTI
GİMDER Başkanı Sabah’ın çağrısına sessiz kalmayan Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Maarif Kavşağı’nda bulunan 57 yıllık Atatürk Anıtı ve kaidesine sahip çıkarak restorasyon işlemlerine başlandığını duyurdu.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DUYURDU
Büyükşehir Belediye tarafından yapıalan duyuruda şu ifadelere yer verildi: ‘’Kentin merkezinde simge anıtlardan birisi olan, Gazi şehrin Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını hafızalarda canlı tutmak amacıyla heykeltıraş ve ressam olan Nusret Suman tarafından tasarlanan anıt için Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanlığı kolları sıvadı. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korunması gerekli anıtsal yapı grubuna dahil edilen Atatürk Anıtı ve kaidesinin restorasyonu için çalışma başlatıldı.
Yıllar içerisinde çevre faktörleri, egzoz dumanı, hava koşulları gibi etmenlerden etkilenerek yıpranmalar, taş yüzeyinde kararmalar oluşan anıtta özellikle kaide kısmında derzlerde açılmalar, yosunlaşmalar meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremleri’ni hasarsız olarak geçiren anıtta mikro ölçekte taşlarda oynamalar tespit edildi. KUDEB uzmanları tarafından Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvuru yapılarak kararmalar için kaide taşlarında yumuşak uçlu fırçalarla temizliğe başlanıldı.
Gaziantep Mimarlar Odası ile birlikte yön verilen çalışmalar kapsamında yerinde yapılan teknik incelemeler sonucunda Tescilli Taşınmaz Kültür Varlığı olan Atatürk Anıtı ve kaidesinde yapılacak esaslı müdahaleleri içeren rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri ivedilikle hazırlanarak, restorasyonun başlanılmasına karar verildi.’’

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu