Yılda 500 bin kişi, Frida Kahlo’nun evini ziyaret ediyor.

Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun doğduğu ve evlendikten sonra hayatının geçtiği 'Mavi Ev', bugün müze olarak kullanılmaktadır ve yılda 500 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Müzede, sanatçının 47 yıllık yaşamına ait otoportreleri, yağlı ve sulu boya tabloları, kişisel eşyaları ve öldükten sonra yakılan bedeninin külleri gibi pek çok eser ve artefakt bulunmaktadır.

Hastalıkla mücadeleyle dolu özel yaşamı ve politik görüşleriyle tanınan, 20. yüzyılın önde gelen ressamlarından Frida Kahlo, 1954 yılında 47 yaşında hayata veda etti.

Kahlo’nun hayatı, kendisi gibi ressam olan Diego Rivera ile olan aşk hayatı, sağlık sorunları ve her türlü zorluğa rağmen sanat hayatına devam etmesi gibi unsurlarla doludur. Tüm bu özellikler, onu dünyada ikonik bir ressam haline getirmiştir.

frida

Bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan Frida Kahlo’nun mavi duvarlarıyla ünlü evi, “Mavi Ev” olarak bilinir. Başkent Mexico’nun Colonia del Carmen semtinde bulunan iki katlı avlulu mavi ev, dört bölümden oluşmaktadır. 1904 yılında inşa edilen ve daha sonra restore edilen evde, yatak odaları, stüdyo alanı, geniş bir mutfak ve yemek odası gibi alanlar bulunmaktadır.

frida kahlo müzesi

Kahlo’nun doğduğu, büyüdüğü ve eşi Diego Rivera ile yaşadığı evde, Meksika halk sanatını yansıtan ürünler, Kahlo’nun kişisel sanat koleksiyonu, fotoğraflar, kartpostallar ve mektuplar ile ressamlar Jose Maria Velasco Gomez, Paul Klee ve Kahlo’nun kocası Diego Rivera’nın eserleri de sergilenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu