CHP’li Öztürkmen, ‘sağlıkta şiddeti’ Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarındaki artışı Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2017 yılında 7751 olan beyaz kod sayısının 2021 yılında 102 bine dayandığına dikkat çeken Öztürkmen, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin tutuklanma sebebi olan katalog suçlara eklenmesi için “yasal bir düzenleme bakanlığınızın gündeminde midir” diye sordu.

Sağlık-Sen’in “2022 Yılı Sağlıkta Şiddet Raporu”na göre 2022 yılında 494 saldırganın neden olduğu 249 şiddet vakasında 422 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldığını, bir doktor ve bir güvenlik görevlisinin ise görevi başında hayatını kaybettiğini belirten Milletvekili Öztürkmen, sağlıkta şiddetin ülkenin kanayan yarası olmaya devam ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Öztürkmen, “Sağlık çalışanına yönelik fiziksel şiddet uygulayan faillerin kamuda sağlık hizmetinden mahrum bırakılmasına dönük bir uygulama düşünüyor musunuz” diye sordu.

CHP’li Öztürkmen, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

  1. Sağlık çalışanına yönelik fiziksel şiddet uygulayan faillerin kamuda sağlık hizmetinden mahrum bırakılmasına dönük bir uygulama düşünüyor musunuz?
  2. 2- Sağlık çalışanına yönelik fiziksel şiddet (darp, cebir, tehdit, hakaret, görevi yaptırmama gibi suçlar) tutuklanma sebebi olan katalog suçlara eklenmesine dönük yasal bir düzenleme bakanlığınızın gündeminde midir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu